Lydnadstävling 2016-08-21

Lyd klass 2
1:a Pia Robertsson med Buskelunds Clarice, Karlshamns BK, 183 p
2:a Mona Lindblad med Tillyhills Black Flag, Karlskrona BK, 165,5 p
3:a Emma-Maria Luttrén med Corallrevets Saulos, Svenska Hovawartklubben, 165 p

klass2_160821

Lyd klass 1
1:a Johanna Thuvesson med Feedback’s American Fantasy, Lunds BK, 183,5 p
2:a Caroline Salomonsson med Torneryds Fame, Ronneby BK, 174,5 p
3:a Eva Hansson med Rottrobis Yllen, Mönsterås BK, 166 p

klass1_160821

Lydnadstävling 2014-10-26

Lyd Elit
1:a Kenneth Lindfalk med My Nr One Qi, Ronneby BK, 287 p
2:a Heléne Adolfsson-Rehn med Seaspirit Crocus, Karlshamns BK, 257,5 p

141026_lydelit

Lyd III
1:a Maj-Britt Berglin Svensson med Gemdales Arbetsföre Arvid, Olofströms BK, 245 p
2:a Åsa Stumpf med Spanarna’s Granit, Kalmar BK, 213 p

141026_lyd3_1

Domare Marianne Johnsson, tävlingsledare Jerker Olin:

141026_lyd3_2

Dagens fina priser som verkligen representerade ”Höstglöd”:

141026_lyd3_3

Lyd II
1:a Marlene Lundmark med Old Smuggler’s On Cloud Nine, Karlshamns BK, 185 p
2:a Madeleine Kumlin med Aquafox Sami Lumisade, Karlskrona HU, 182,5 p
3:a Eva Johansson med Skogsstugan Busa, Växjö BK, 170 p

141026_lyd2_1

Lyd I
1:a Annika Hedsten med Canovills Olle, Olofströms BK, 183 p
2:a Ann-Sofi Ström-Pettersson med Silogården’s Herax Axibar, Rödeby BK, 182 p
3:a Therese Hellstigen med Westpark Tyson, Karlshamns BK, 180,5

141026_lyd1_1

Domare Marianne Johnsson, tävlingsledare Eva-Britt Adolfsson:

141026_lyd1_2

Lydnadstävling 2013-11-03

Lyd Elit
1:a plats Martha Landin med Fagerlands Röda Idefix De Amorex 270p Karlshamns BK
2:a plats Anna Persson Wood And Water Nyfikna Nezzla 254p Ronneby BK
3:a plats Catherine Aspdahl Gyllene Mix Sarek 221p Jönköping BHK

Lyd III
1:a plats Vivi-Anne Pettersson Valltäppans Chess 282.5p Älmhult BHK
2:a plats Linda Kjellin Na´yves Tucana 271.5p Ölands BHK
3:a plats Nina Steinbach Havtornets Ruby Cabernet 252.5p Ronneby BK

Lyd II
1:a plats Cissi Olin med Akinnaz Herceg Hojt 171p Emmaboda BK
2:a plats Anna Löfvall Applejack´s Twisted Sister 170p Växjö BK
3:a plats Anders Pettersson Blackneck´s A´wasco 160p Saxnäs BHK

Lyd I
1:a plats Malin Ullström Smedmästarens Hugo 164p
2:a plats Towe Engdahl Big Heart´s Let´s Do It Again 160p Rödeby BHK
3:a plats Gabriella Johansson Carnac´s Mister Mercury 102.5p Torsås BK

 

KM i Lydnad 2013

1) Emmelie och Jarra

km26
Foto: Emmelie Karlsson Rydell

Fler resultat och bilder hittar ni under Fotoalbum – KM i Lydnad 2013

 

Lydnadstävling 2012-04-29

Lyd Elit
1:a plats Annika Hedsten med Haremet´s Windie 287,5 p 1:a pris Olofströms BK
2:a plats Frida Johansson med Blackneck´s A´ösa 276 p 1:a pris Nybro BK
3:a plats Anne-Marie Åkesson med Torneryds Lippe 274 p 1:a pris Karlshamns BK

Lyd II
1:a plats Lotta Eriksdotter med Gemdales Överlyckliga Ölina 169 p 1:a pris Emmaboda BK
2:a plats Ulla Karlsson med Dark´n Smart Run To The Hills 155 p 2:a pris Emmaboda BK
3:a plats Marie Grönkvist med Eternity´s Wendy 146,5 p 2:a pris Emmaboda BK

Lyd I
1:a plats Claes Schelin med Bruno 182,5 p 1:a pris Åseda-Lenhovda BK
2:a plats Stina Olsson med Devil 154 p Nynäshamns BK
3:a plats Emelie Bladh Ingemarsson med Moa 153 p Karlskrona BK

Lydnadstävling 2011-10-30

Lyd Elit
1:a plats Anne-Marie-Åkesson med Torneryds Lippe 284 p I.a Pris Karlsham BK
2:a plats Fredrik Svanberg med Skanshill Kardemumma 274,5 p 1:a Pris Karlshamn BK
3:e plats Anette Gustavsson med Gonna Van Het Dreiland 242 p 2:a pris Afbv

Lyd III
1:a plats Susanne Nilsson med Siri 245 p Rödeby BK
2:a plats Marja Anglert med Chessplayer Aniara 228p Karlskrona BK
3:e plats Birgitta Neuman med Duckfinders The First Noel 209 p Nybro BK

Lyd II A
1:a plats Marie Grönkvist med Eternitys Wendy 173 p 1:a pris Emmaboda BK
2:a plats Nina Glasberg med Eklövens Ethernal Esoya 161,5 p 1: pris Kalmar BK
3:e plats Berit Henningsson med Ermoros Amos 131,5 p Rödeby BK

Lyd II B
1:a plats Angelica Angie Karlsson med LP 1 Black Zones 168 p 1:a pris Öland BK
2:a plats Camilla Adrian med Strömfors Ted 167,5 p 1:a pris Nybro BK
3:e plats Charlotte Callenryd med Coasters Royal Fortune 162,5 p 1: pris Nybro BK

Lyd I A
1:a plats Linda Jansson med Doubleuse Saturnus 186 p 1:a pris Nybro BK
2:a plats Hanna Gustafsson med Alegros Rosie Sweet As Sugar 169,5 p 1:a pris Kalmar BK
3:e plats Carina Pålsson med Streamlights Chriss Tyson 164 p 1:a pris Kalmar BK

Lyd I B
1:a plats Marie Möller med Svedjebäckens Free Grace 171,5 p 1:a pris Nybro BK
2:a plats Mona Karlsson-Lindblad med Humbledoes Wilda Abbe 168 p 1:a pris Karlskrona BK
3:e plats Henric Rosvall med Ascii 165 p 1:a pris Nybro BK
4:e plats Evelina Drywa med Thunder Dusts Chantelle 161 p 1:a pris Nybro BK

Lydnadstävling 2011-03-27

Lyd Elit
1:a plats Annika Hedsten med WindAnn`s Arja Olofströms BK 286.5 poäng 1:a pris
2:a plats Nils Jörgen Josefsson med Krankesjöns Red Diamond Vetlanda BK 271 poäng 1:a pris
3:e plats Anne-Marie Åkesson med Torneryds Lippie Karlshamn BK 262.5 poäng 1: pris
4:e plats Fredrik Svanberg med Skanshill Kardemumma Ronneby BK 262 poäng 1:a pris
5:e plats Thomas Olsson med Eyemarkens Tinja Karlshamn BK 231,5 poäng 2:a pris
6:e plats Birgitta Öberg med Rave On Ayla Fauve YR Rödeby BK 206,5 poäng 2:a pris

Lyd III
1:a plats Frid Johansson med Blackneck`s A´Ösa Linköping BK 268,5 poäng 1:a pris
2:a plats Anna Wahlberg med Skanshill Allas Ronneby BK 179,5 poäng

Lyd II
1:a plats Julia Jönsson med Stright Flish Ziena Kalmar BK 171,5 poäng 1:a pris
2:a plats Katarina Ljungcrantz med Maråsens Rejka Karlskrona BK 167,5 poäng 1:a pris
3:e plats Annika Hedsten med Glimmagårdens Greta Garbo Olofström BK 151 poäng 2:a plats
4:e plats Magnus Plantin med Classic Worker`s Breakthrough Oskarström BK 148,5 poäng 2:a Pris
5:e plats Ulla Karlsson med Dark`n Smart Run To The Hills Emmaboda BK 134,5 poäng 3:e pris
6:e plats Ida Andersson med Sheepchaser`s Buse Emmaboda BK 81 poäng

Lyd I
1:a plats Angie Karlsson med Black Zone`s Cash Öland BK 169 poäng 1:a pris
2:a plats Anne-Sofie Jonsson med Sheepchaser`s Ellen Kalmar BK 165 poäng 1:a pris
3:e plats Gun Björkman med Whyallas Black Giidjaa Karlskrona BK 160 poäng 1:a pris
4:e plats Sofie Olsson med Darko`s Ojai Rödeby BK 157,5 poäng 2:a pris
5:e plats Charlotta Callenryd med Coasters Royal Fortune Nybro BK 156,5 poäng 2:a pris
6:e plats Birgitta Öberg med Rave On Bianca Fauve MR Rödeby BK 112 poäng
7:e plats Johan Svensson med Hickson Ghea Torsås BK 85 poäng

Lydnadstävling 2010-10-24

Lyd I
1:a plats Johanna Magnusson med Festivals Seven League Stride 187 poäng Emmaboda BK
2:a plats Charlotte Callenryd med Coasters Royal Fortune 168,5 poäng Nybro BK
3:e plats Helen Kjellander med Voffers Chiva 166 poäng Nybro BK

Lyd II
1:a plats Ola Jonasson med Kävin 167 poäng Nybro BK
2:a plats Ulla Karlsson med LPI Verguns Ana 154 poäng Emmaboda BK
3:e plats Fredrik Reinodt med Bennaz Nhimbus Axz-Ghasz 148 poäng Ronneby BK

Lyd III
1:a plats Anna Lund med Vadoca Kardemumma 262 poäng Växjö BK
2:a plats Vihlfrid Jonsson med Piastigens Atlas 208,5 poäng Sävsjö BK
3:e plats Lorina Sandin med Björkelunds Cazper 198,5 poäng Ronneby BK

Lyd Elit
1:a plats Annika Hedsten med WindAnns Arja 295,5 poäng Olofström BK
2:a plats Anne-Marie Åkesson med Torneryds Lippe 284,5 poäng Karlshamn BK
3:e plats Gun-Britt Harnemark med Somolis Shiny 255,5 poäng Ronneby BK

Lydnadstävling 2010-06-13

Lyd Elit
1:a plats   Jenniefer Ericsson med Canonvills Kaliber Austr.Kelpie 254,5 p Karlskrona BK
2:a plats   Marianne Jonsson med Burrymos Beauty Schäfer  243,5 p Karlskrona BK

Lyd III
1:a plats   Monika Jönsson med Hyzz Kalle Austr.Kelpie 290 p Ronneby BK
2:a plats   Ursula Sagebrant med Gaia Av Centaurus  Malinois 252 p Växjö BK
3:e plats   Christina Berggren med Sheepchaser´s Cassie Border Collie 226,5 p Nässjö BK

Lyd II
1:a plats   Sara Wolf med Lindjax Bixi Malinois 185 p Emmaboda BK
2:a plats   Johanna Svensson med Sjöängens Asta Fasan Labrador Retr. 141 p  Tingsryd BK
3:e plats   Ulla Karlsson med LPI Verguns Ana Vit Herdehund 135,5 p Emmaboda BK

Lyd I
1:a plats   Linda Simonsson med Attans-Alice Schäfer 184,5 p Karlskrona BK
2:a plats   Linda Björkbring med Ekoxens Thuf Zudden Berner Sennenhund 179 p Karlskrona BK
3:e plats   Lotta Svensson  med Sisterhood Play For Today Mellanpudel 168,5 p Öland BK

Lydnadstävling 2009-11-08

Lyd Elit
1 Magnus Johansson    Jm´s Bc Zoe                    Kalmar BK          300,5p 1pris
2 Annika Hedsten           WindAnn´s Arja               Olofström BK      277 p 1pris
3 Caroline Bengtsson   Sheepchasers Casper  Växjö BK              272 p 1pris
4 Jenniefer Ericsson     Canovills Kaliber             Karlskrona BK    262 p 1pris
5 Anne-Marie Åkesson  Tornerys Lippe                Karlshamn BK    260.5 p. 1pris
6 Gun-Britt Harnemark  Somollis Shiny                Ronneby BK        251p 1pris

   Klass 3, sju startande

1 Sara Jansson              Akinnaz Tok Stimm        Hässleholm Bk    273p 1pris
2 Anette Gustafsson      Gonna Van Het Dreiland    Växjö BK           246.5p 2pris
3 Jenny Arvholm             Tollartorpets Malakit        Öland BK              199p 3pris

   Klass 2, åtta startande

1 Eva Andréasson        Eyegårdens Ice-Noch       Karlshamn BK    186p 1pris
2 Eva Stensson            Mr Brinks O´lady Midnight Mönsterås BK     175p 1pris
3 Ingela Schultz            Bergalids Goldberry Ofelia Tingsryd BK       173.5p 1pris
4 Fredrik Reinodt         Bennaz´Nhimbusz Axz-Ghasz Ronneby BK  173p 1pris
5 Monica Hillman         Dream Max Beckham        Nybro BK               163.5p 1pris
6 Mats Hedgårds         Viroid´s Kaxie                      Åseda-Lenhovda BK 162.5p 1pris

   Klass 1, tretton startande

1 Solweig Johansson  Wintergold´s Dinnaton    Karlskrona BK        192.5p 1pris
2 Sara Wolf Lindjax Bixi Emmaboda BK 191p 1pris
3 Annika Hedsten        Glimmagårdens Greta Garbo Olofström BK   186.5p 1pris
4 Ulrika Henningsson Abbe                                    Ronneby BK            177p 1pris
5 Nina Glasberg          Eklövens Ethhernal Esoya Kalmar BK             176.5p 1pris
6 Marie Svensson       Olexius Estrella                  Ronneby BK            169p 1pris
7 Ulla Karlsson            Dark´n Smart Run To the Hills Emmaboda BK 167.5p 1pris

   Lydnadstävling 2009-05-03

Domare; Leif Sundin

Tävlingsledare elit och klass 3; Eva-Britt Adolfsson

Tävlingsledare klass 2 och 1; Ulrika Adolfsson

   Elitklass

1:a Magnus Johansson    JM´s BC Zoe                Kalmar BK            302p 1:pris
2:a Marianne Johnsson    Burrymos Beauty        Karlskrona BK      248p 2:pris
3:a Anita Löfberg                Eternity´s Spirou         Öland BK               232p 2:pris

   Klass 3

1:a Fanny Mörnsjö              Sussie                           Kalmar BK            144,5p 2:a pris

   Klass 2

1:a Veronica Tufvesson            Blackneck´s A Lava   Lesseboortens BK    170,5 p 1:pris
2:a Kenny Baech                        France                          Svedala BK                 160,5 p 1:pris
3:a Ursula Sagerbrandt            Gaia av Centaurus     Växjö BK                      158 p    2:pris

   Klass 1

1:a Mats Hedgårds                Viroid´s Kaxie                Åseda-Lenhovda BK    189 p     1:pris
2:a Emma Björkdahl             Blackneck´s A Jet          Kalmar BK                     176,5p   1:pris
3:a Anna Fröborg                   Sheepchaser´s Chili    Karlskrona BK               172 p     1:pris
4:a Terje Svensson               Spinoys Juventus          Växjö BK                         170,5p   1:pris

Comments are closed.